Základní škola a Mateřská škola, Vernéřovice, okres Náchod
ŠKOLNÍ ŘÁD
Č.j.: 152 / 2021
I. Ustanovení pro žáky a rodiče
a) Práva žáků
Žák má právo:
- Na vzdělání a účast ve výuce podle rozvrhu hodin
- Na odpočinek a volný čas
- Na přístup k informacím, které podporují jeho rozvoj, a na ochranu před nevhodnými informacemi
- Na vyjádření vlastního názoru ve věcech, které se ho týkají; svůj názor musí vyjadřovat přiměřenou formou, která neodporuje zásadám slušnosti
- Na ochranu před fyzickým nebo psychickým násilím, nedbalým zacházením, na ochranu před sociálně patologickými jevy
- Na poskytnutí pomoci v nesnázích
- Na pomoc vyučujícího v případě, že neporozuměl učivu nebo že potřebuje doplnit své znalosti, na zvláštní péči ze zdravotních důvodů, z důvodů zdravotního postižení, stejně tak v případě mimořádných schopností a talentu
- Na život a práci ve zdravém životním prostředí; ve vnějších i vnitřních prostorách školy je zakázáno kouřit, požívat alkohol a jiné návykové látky
b) Chování žáka
- Žáci jsou povinni chránit své zdraví i zdraví svých spolužáků a pracovníků školy. Úraz, nevolnost a jiné zdravotní problémy neprodleně oznámí vyučujícímu, vychovatelce ŠD nebo jinému zaměstnanci školy.
- Žáci dodržují zásady kulturního chování. Zdraví učitele, zaměstnance a jiné dospělé osoby pozdravem „Dobrý den.“
- Po vstupu do školy se žáci přezouvají v šatně do vhodných přezůvek, v šatně se zdržují jen po nezbytně nutnou dobu. Své oděvy si odkládají na určený věšák a boty do botníku.
- Při pohybu po budově školy žáci dodržují pravidla bezpečnosti a slušného chování.
- Žáci se aktivně účastní vyučování a nenarušují nevhodně průběh vyučovacích hodin. Při vyučování není dovoleno používat mobilní telefon.
- Do jídelny chodí žáci společně pod dozorem vychovatelky školní družiny, řídí se jejími pokyny, případně pokyny pracovnic školní jídelny. Dodržují pravidla slušného stolování.
- Do sálu pohybových aktivit, pracovny výtvarné výchovy a na školní hřiště vstupují žáci pouze s vyučujícím nebo po domluvě s vyučujícím. Dodržují pravidla bezpečnosti.
- Do školy nesmí žáci nosit věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz, nebo ohrožovat mravní výchovu žáků. Nesmí také nosit mobilní telefon (s výjimkou dojíždějících žáků) a jiné cenné předměty, předměty, které nepotřebují k vyučování, a větší obnosy peněz.
- Ztrátu osobní věci žák ihned hlásí vyučujícímu.
- Žák je ohleduplný ke spolužákům, k ostatním dětem, ke slabším a k handicapovaným lidem obecně.
- Ve škole i mimo školu dodržují žáci pravidla slušného chování. Užívání neslušných a vulgárních výrazů a gest je nepřípustné.
- Při účasti na akcích, které organizuje škola, žáci dodržují ustanovení školního řádu.
- Žák je zodpovědný za své chování a za svoje výsledky v učení.
- Zvláště hrubé opakované slovní a úmyslné fyzické útoky žáka vůči zaměstnancům školy nebo vůči ostatním žákům se považují za zvláště závažné porušení povinností stanovených školským zákonem (§31). Dopustí-li se žák takového jednání, oznámí ředitel školy tuto skutečnost do následujícího dne poté, co se o tom dozvěděl, orgánu sociálně-právní ochrany dětí a státnímu zastupitelství.
c) Docházka do školy
- Žák je povinen účastnit se vyučování podle rozvrhu hodin. Do školy přichází včas, aby si stačil připravit potřebné pomůcky.
- V případě, že neprobíhá prezenční výuka, je žák povinen účastnit se distanční výuky.
- Nepřítomnost žáka omlouvají rodiče ze zdravotních a jiných závažných důvodů v den začátku nepřítomnosti před zahájením vyučování. Omluvit lze žáka osobně i telefonicky. Po návratu do školy žák předloží třídnímu učiteli žákovskou knížku s písemnou omluvou nepřítomnosti podepsanou rodiči.
- Předem známou nepřítomnost je nutno omluvit předem, aby bylo možno zajistit způsob doplnění zameškaného učiva.
- V odůvodněných případech může uvolnit žáka z vyučování na dva dny třídní učitel. O uvolnění na tři a více dní rozhoduje ředitelka školy na základě předložené písemné žádosti zákonných zástupců.
- Žáci, kteří na základě žádosti zákonných zástupců a rozhodnutí ředitelky školy plní povinnou školní docházku formou individuálního vzdělávání (podle §41 školského zákona), do školy nedocházejí a konají za každé pololetí zkoušky z příslušného učiva.
d) Zacházení se školním majetkem, učebnicemi a školními potřebami
- Žák má právo užívat zařízení školy, pomůcky a učebnice v souvislosti s výukou. Je při tom povinen řídit se pokyny učitelů.
- Žák je povinen udržovat v pořádku a nepoškozené svěřené učebnice a pomůcky, zařízení třídy a školy. Je povinen mít obalené učebnice a sešity.
- Škodu, kterou způsobí žák svévolně nebo z nedbalosti, hradí v odpovídající výši zákonní zástupci žáka.
e) Vnitřní režim školy
- Školní budova je otevřena pro vstup žáků od 6:45 hodin do 7:45 hodin. Vstup je kontrolován dozírajícím pověřeným zaměstnancem školy.
- Od příchodu do školy pobývají žáci ve školní družině do 7:35 hodin, potom odcházejí do tříd.
- Vyučování začíná v 7:45 hodin.
- V 7:45 hodin se zamyká školní budova. Vstup do budovy po jejím uzamčení umožní žákům po zazvonění na zvonek pověření zaměstnanci školy. Cizí osoby jsou vpuštěny do prostor školy po ověření účelu jejich vstupu pověřeným zaměstnancem školy.
- Délka vyučovací hodiny je 45 minut.
- Délka přestávek je 10 minut, hlavní přestávky 20 minut. Pokud jsou k tomu vhodné podmínky, mohou žáci trávit hlavní přestávku pod dozorem vyučujícího ve venkovním prostoru školy nebo v nebo v sále pohybových aktivit.
- Nejvyšší počet vyučovacích hodin v jednom sledu je pět.
- Polední přestávka trvá nejméně 60 minut.
- Práce s počítačem je zařazována do vyučování dle uvážení vyučujících.
- Svačiny i nápoje si žáci nosí z domova.
- Při vyučování se žáci mohou napít.
- Vlastní ručníky si žáci odnášejí na vyprání 1x týdně.
- Provoz školní družiny je ráno od 6:45 hodin, odpoledne do 15 hodin.
f) Hodnocení žáků
Hodnocení průběhu a výsledků vzdělávání a chování žáků školy se provádí v souladu se zákonem č. 561/2004 Sb. a podle vyhlášky č. 48/2005 Sb. o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění školní docházky.
Pravidla hodnocení žáků jsou přílohou tohoto školního řádu.
Obsah Pravidel hodnocení žáků:
- Pravidla hodnocení a klasifikace žáka základní školy
- Zásady a pravidla sebehodnocení žáků
- Klasifikace ve vyučovacích předmětech s převahou teoretického zaměření
- Klasifikace ve vyučovacích předmětech s převahou praktického zaměření
- Klasifikace ve vyučovacích předmětech s převahou výchovného zaměření
- Zásady klasifikace
- Získávání podkladů pro hodnocení a klasifikaci
- Klasifikace chování
- Výchovná opatření
- Hodnocení a klasifikace žáků se specifickými vývojovými poruchami učení a chování
g) Rodiče žáků
- Rodiče žáků mají právo informovat se na chování a prospěch svého dítěte na
třídních schůzkách, konzultacích pro rodiče, nebo po předchozí domluvě v jinou dobu.
Není dovoleno narušovat v této souvislosti vyučování.
- Mají právo zúčastnit se po dohodě s vyučujícím kterékoliv vyučovací hodiny.
V této souvislosti rovněž není dovoleno narušovat vyučování.
- Mají právo vznášet připomínky k práci školy u vyučujících, u ředitelky školy nebo prostřednictvím školské rady.
- Jsou povinni zajistit řádnou docházku svého dítěte do školy.
- Omlouvají nepřítomnost svého dítěte ve škole – viz c) Docházka do školy.
- Na vyzvání školy se dostaví k projednání závažných otázek týkajících se prospěchu a chování jejich dítěte.
- Jsou povinni informovat školu o zdravotní způsobilosti žáka ke vzdělávání, případně o změně zdravotní způsobilosti, o zdravotních obtížích či o jiných skutečnostech, které mohou mít vliv na průběh vzdělávání žáka.
- Mohou využívat služeb školního poradenského pracoviště; v této souvislosti se obracejí na ředitelku školy.
- V případě, že dítě má odejít ze školy před skončením vyučování (např. k lékaři), vyzvednou si ho osobně, nebo mu dají písemné potvrzení s podpisem rodičů a vyznačeným datem a hodinou odchodu dítěte. Totéž platí o změně odchodu dítěte ze školní družiny.
- V případě akutního onemocnění (vysoká horečka, zvracení, průjem) nebo úrazu dítěte si jej na základě informace ze strany školy vyzvednou osobně v nejkratší možné době, případně k vyzvednutí zmocní jinou osobu.
- Dohlížejí na domácí přípravu svého dítěte, denně podepisují notýsek, domácí úkoly a domácí čtení, minimálně jednou týdně podepisují žákovskou knížku a dohlédnou, aby dítě bylo do školy vybaveno všemi potřebnými pomůckami.
II. Ustanovení pro zaměstnance školy
Pedagogičtí pracovníci mají při výkonu své pedagogické činnosti právo
- na zajištění podmínek potřebných pro výkon jejich pedagogické činnosti, zejména na ochranu před fyzickým násilím nebo psychickým nátlakem ze strany žáků nebo zákonných zástupců žáků a dalších osob, které jsou v přímém kontaktu s pedagogickým pracovníkem ve škole,
- aby nebylo do jejich přímé pedagogické činnosti zasahováno v rozporu s právními předpisy,
- na využívání metod, forem a prostředků dle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání při přímé vyučovací, výchovné, speciálněpedagogické a pedagogicko-psychologické činnosti,
- volit a být voleni do školské rady,
- na objektivní hodnocení své pedagogické činnosti.
Pedagogický pracovník je povinen
a)vykonávat pedagogickou činnost v souladu se zásadami a cíli vzdělávání,
b) chránit a respektovat práva dítěte, žáka nebo studenta,
c) chránit bezpečí a zdraví dítěte, žáka a studenta a předcházet všem formám rizikového chování ve školách a školských zařízeních,
d) svým přístupem k výchově a vzdělávání vytvářet pozitivní a bezpečné klima ve školním prostředí a podporovat jeho rozvoj,
e) zachovávat mlčenlivost a chránit před zneužitím osobní údaje, informace o zdravotním stavu dětí, žáků a studentů a výsledky poradenské pomoci školského poradenského zařízení a školního poradenského pracoviště, s nimiž přišel do styku,
f) poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nezletilého dítěte nebo žáka informace spojené s výchovou a vzděláváním.
Zaměstnanci školy se řídí vyhláškou MŠMT č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení.
Vyučující přicházejí do školy nejméně 15 minut před zahájením vyučování.
Dozor nad žáky vykonávají podle svého rozvrhu. Dozor nad žáky končí předáním žáků dalšímu vyučujícímu, vychovatelce školní družiny, nebo odchodem žáků ze školy.
Ponechání žáků bez dozoru je nepřípustné.
V době vyučování není dovoleno komukoliv vyrušovat učitele.
Jednání s rodiči žáků je dovoleno mimo vyučování. Při jednání s rodiči žáků dodržují učitelé vždy zásady taktu a slušnosti, v odůvodněných případech jednají s rodiči za přítomnosti ředitelky školy.
Vyučující umožní rodičům žáka zúčastnit se v případě jejich zájmu kterékoliv vyučovací hodiny.
Vyučující věnuje účinnou individuální péči žákům s výukovými problémy a žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, individuální péči věnují rovněž žákům nadaným.
Školní řád včetně Pravidel hodnocení žáků byl projednán a schválen pedagogickou radou dne 1. 7. 2021 a školskou radou dne 30 . 8. 2021.
Datum vydání: 1. 9. 2021
Schválila beze změn 5. 2. 2024
Mgr. Kateřina Šrůtková, ředitelka školy